Біль у грудях: причини, симптоми та лікування

біль у грудях, циклічний біль у грудях, нециклічний біль у грудях, Префемін, Prefemin Біль у грудях (масталгія і мастодинія) включає негострий біль, тяжкість, скутість дихання, пекуче відчуття в тканинах грудей або підвищену чутливість грудей у жінок. Якщо біль пов’язана з менструальним циклом, вона відома під назвою циклічна масталгія (циклічний біль у грудях).

Згідно з даними Фонду боротьби з раком молочної залози, біль у грудях включає будь-який біль, чутливість або дискомфорт у ділянці грудей або пахв, і може з’являтися з різних причин. Найчастіше біль у грудях — це ознака раку. Національна служба охорони здоров’я Великобританії заявляє, що циклічний біль у грудях не пов’язаний із ризиком розвитку раку грудей. У більшості випадків біль охоплює обоє грудей, особливо верхні і зовнішні їх частини: біль іноді може поширюватися аж до області рук.

В основному масталгія починається за 1-3 дні до менструації та проходить до її кінця. У деяких жінок біль починається задовго до початку ПМС.

Незважаючи на те, що старші жінки (після менопаузи) можуть страждати від болю в грудях, це все ж таки більш поширене серед жінок передклімактеричного (жінки в пременоменопаузі) віку.

За статистикою Медичного центру Тихоокеанського регіону Каліфорнії, від 50% до 70% жінок США страждають від болю в грудях. Органи охорони здоров’я Великобританії повідомляють, що до 66% жінок віком від 30 до 50 років відчувають біль у грудях.

Біль, з яким стикаються жінки різного віку, може бути циклічним і нециклічним.

Вам потрібно записатися до лікаря, якщо:

 • Одна або обоє грудей змінюються за розміром чи формою;
 • Ви маєте виділення з одного або двох сосків;
 • Виявлено висип навколо соска;
 • На шкірі грудей є ямочка;
 • Ви відчуваєте ущільнення або набряк в одній з пахв;
 • Ви відчуваєте біль у пахвах або грудях, які не пов’язані з вашим менструальним циклом;
 • Ви помітили зміни у зовнішньому вигляді соска;
 • Ви помітили область потовщеної тканини або ущільнення у грудях.

Біль у грудях: діагностика

Якщо жінка перебуває у репродуктивному віці, лікар спробує визначити, чи може біль у грудях бути циклічним. Як правило, опитування лікаря складається з таких питань:

 • Скільки кофеїну ви споживаєте?
 • Де саме у грудях відчувається біль?
 • Чи відчувається біль у обох молочних залозах?
 • Чи палите ви?
 • Чи приймає ви будь-які лікарські засоби чи комбіновані протизаплідні пігулки?
 • Чи вагітні ви?
 • мамолог, жіночий лікар, біль у грудях, лікування болю в грудях, Префемін, PrefeminЧи існують інші симптоми, такі як виділення з сосків або ущільнення?

Лікар послухає легені та серце пацієнта, а також перевірить груди та живіт, щоб виключити інші можливі проблеми та хвороби.

Також, з метою визначення утворень у молочній залозі, через зміни зовнішнього вигляду сосків або виділень з них, може бути проведено УЗД грудей. Лімфатичні вузли в нижній частині шиї та пахвові западини потрібно перевірити, щоб визначити, чи є вони збільшеними чи чутливими.

Якщо виявлено ущільнення у грудях, незвичайне ущільнення шкіри або у певній ділянці грудей відзначаються болісні відчуття, лікар може призначити додаткові дослідження:

 • Мамограма – це рентгенологічне дослідження грудей. Також відома як мамографія;
 • Ультразвукове дослідження (УЗД). Навіть якщо мамографія нічого не виявляє, зазвичай виконується УЗД;
 • Біопсія молочної залози – якщо щось підозріле виявлено, лікар хірургічно видалить невеликий зразок тканини молочної залози та відправить її до лабораторії для аналізу.

Пацієнтці може бути запропоновано заповнити діаграму болю в грудях, яка допоможе у встановленні діагнозу та прийнятті рішення про найбільш відповідне лікування.

Що є причиною болю у грудях?

Не завжди можна точно визначити, чому виникає біль у грудях. Наступні фактори пов’язані з можливим грудним болем: кислотний рефлюкс, алкоголізм з пошкодженням печінки, стенокардія, тривога, стрес і депресія, доброякісні пухлини молочної залози, борнхольмська хвороба, рак молочної залози, кісти у молочних залозах, попередня операція на грудях, можлива інфекція, шийний та грудний спондильоз/радикулопатія, ішемічна хвороба серця, міжреберна невралгія, циклічний біль у грудях, похибки в харчуванні, особливо надлишок кофеїну, фіброміалгії, оперізувальний лишай, мастит, пептична виразка, перикард телархе (зростання молочних залоз при статевому дозріванні), легенева емболія, перелом ребер, біль у верхніх кінцівках та передпліччі, серповидно-клітинна анемія.

Варіанти лікування

У більшості випадків можна вилікувати циклічний біль у грудях, приймаючи безрецептурні болезаспокійливі засоби та носити бюстгальтери, які добре підтримують груди. Циклічний біль у грудях часто непередбачуваний – він цілком може пройти з часом, а потім періодично повертатися.

Діагностика циклічного болю в грудях, на відміну від чогось серйознішого, може заспокоїти пацієнток, які розуміють, що зі своїм здоров’ям усе гаразд.

Жінки з нециклічним болем у грудях можуть потребувати лікування основної причини. Наприклад, для лікування гнійного маститу пацієнткам призначають курс антибіотиків.

Найбільш ефективним рослинним засобом для лікування циклічного болю в грудях є Префемін.

This post is also available in: Рус