Менструальні болі: що потрібно знати?

Останні дослідження відстежують зв’язок між первинною дисменореєю та рівнем простагландидів у менструальному ендометрії, активність якого регулюють статеві гормони
Енциклопедія «Природна історія» свідчить, що деякі народи Європи вірили, ніби жінка, що менструює, несе руйнівну силу! З цієї ж причини навіть сьогодні залишаються африканські та азіатські племена, в яких практикується переселення жінок у так звані «менструальні житла», де вони проводять щомісяця кілька днів. Перший суттєвий крок уперед було зроблено на початку 19 століття, коли до «жіночих хвороб» стали ставитися з цікавістю та вивчати їх.

Початковими рекомендаціями боротьби з болісними менструаціями стали відпочинок і зменшення фізичної навантаження, а 20 століття відзначилося появою радикальніших методів усунення щомісячного болю. Крім використання наркотичних засобів з метою знеболювання, широко практикувалося видалення репродуктивних органів, матки та яєчників.

Менструальні болі: норма чи патологія?

У процесі становлення менструального циклу дівчата часто скаржаться на болючі відчуття внизу живота, які бувають настільки яскраво вираженими, що впливають на працездатність та соціальну адаптацію. Цей патологічний процес називається дисменореєю (лат. dis – порушення і грец. Men – місяць, rheo – теку). Дисменорея зустрічається у 30 до 50% жінок і проявляється не тільки болісними місячними: багато хто страждає на слабкість, нудоту, головний біль, запаморочення, сухість у роті, іноді непритомність і вегетативні розлади.

Види дисменореї. Первинна

Менструальні болі в підлітковому віці, які не пов’язані з патологічними процесами в органах малого тазу (можуть розпочатися з настанням менархе та продовжуються протягом перших трьох років), називаються первинною дисменореєю (або спазматичною), пишуть Прилепська В.М. , Межевітінова Є.А. у статті про дисменорею у «Російському Медичному Журналі». Прояви первинної дисменореї виходять за рамки фізичного нездужання: до нього підключаються емоційно-психічні та вегетативно-судинні реакції. Цим зумовлено зниження працездатності, розлад пам’яті та астенія.

Первинна дисменорея у жінок розділена на три категорії: спазмогенну ( збільшення секреції простагландинів, яка провокує спазмування гладкої мускулатури матки), психогенну (реакція організму на почуття страху у зв’язку з болем, який жінка вже переживала при минулих менструаціях; характерна для жінок істероїдного та сенситивного психотипів); есенціальну (провокується зниженням больового порога). Первинна дисменорея відрізняється відчуттям спазмів тягнучого характеру, які найбільш яскраво виявляються в перший і другий день місячних.

Види дисменореї. Вторинна

Причиною вторинної дисменореї (або органічної) зазвичай стають захворювання органів малого тазу жінки, до яких відносяться зовнішній ендометріоз, запальні захворювання органів малого тазу, міома та пухлини матки, варикозне розширення вен малого тазу, аденоміоз. Це захворювання найчастіше проявляється у жінок після 30. До симптоматики вторинної дисменореї відноситься менструація з великою кількістю згустків, менструальні болі та біль у попереку.

І первинна, і вторинна дисменорея може бути одним із симптомів гормонального дисбалансу. Для м’якої негормональної корекції гормонального фону рекомендується застосовувати рослинні препарати дофамінергічного дії. З давніх- давен для лікування передменструального синдрому і болю при менструації широко застосовувався Прутняк звичайний (Vitex agnus-castus). Екстракт дбайливо витягнутий з цієї рослини, входить до складу Префеміну, який допомагає жінкам позбутися дисменореї і почуватися відмінно незалежно від дня циклу.

Лікування дисменореї

Останні дослідження доводять зв’язок між первинною дисменореєю та рівнем простагландидів у менструальному ендометрії, активність якого регулюють статеві гормони естроген та прогестерон. При використанні НПЗЗ (нестероїдних протизапальних засобів) з першого дня циклу вміст простагландидів знижується за рахунок інгібіторів простагландинсинтетази. Однак, їх допомога короткочасна і больові відчуття блокуються тільки в поточному циклі, не впливаючи на майбутній.

Важливим нюансом при виборі препарату для позбавлення дисменореї залишаються можливі побічні ефекти, серед яких диспепсія, шкірні висипання, тромбоцитопенія, порушення функції нирок. Нестероїдні протизапальні засоби протипоказані пацієнтам з виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, гастритом та інших захворюваннях ШКТ.

Найбільш ефективними препаратами залишаються препарати на основі екстракту Прутняку. Вони регулюють баланс естрогенів та прогестерону, завдяки чому дисменорея усувається природним шляхом.

До складу препарату Префемін входить Прутняк звичайний (Вітекс священний), який відомий прогестерон-стимулюючим ефектом, а також стимуляцією синтезу лютеїнізуючого гормону. Нормалізація менструального циклу та м’яке усунення симптомів дисменореї відбувається за рахунок того, що лютеїнізуючий гормон регулює синтез прогестерону.

Префемін містить стандартизований нативний екстракт прутняка, рекомендований для регулювання менструального циклу, усуває симптоми дисменореї. Курс прийому: по 1 таблетці на день протягом щонайменше трьох місяців.

This post is also available in: Рус