«Молочний» гормон та його функції

молочний гормон, грудне вигодовування, Гіперпролактинемія, Префемін, Prefemin, здорові груди, пролактинОсновна функція жіночих грудей – продукування молока, яке так необхідне новонародженому.

Про це свідчить навіть його назва: «lac»/«lactis» у перекладі з латини означає «молоко». Ну а “pro” перекладається як “для”. Відповідно, пролактин – це гормон «для молока», а точніше, для його продукування молочними залозами. Проте, лише цим його функції не обмежуються. Пролактин регулює статеву поведінку та обмін речовин, сприяє формуванню материнського інстинкту, впливає на імунну систему, стан шкіри та ін.

Гіперпролактинемія:

причини…

Буде помилкою вважати, що пролактин синтезується тільки у мам, що годують. Його вміст у крові може підвищуватися в силу цілого ряду причин, не пов’язаних з дітонародженням (цей стан називається «гіперпролактинемія»).

Розрізняють патологічну та фізіологічну гіперпролактинемію.

Перша може бути наслідком доброякісних утворень гіпофізу, що виробляють пролактин, різних захворювань (щитовидної залози, печінки, нирок, яєчників та ін.), а також операцій, травм грудної клітки та частих абортів. Важлива й роль підвищених емоційних станів, недосипання та стресів.

У свою чергу, причини фізіологічної гіперпролактинемії досить різноманітні і не пов’язані з будь-яким захворюванням. У здорових жінок рівень пролактину може підвищуватися під час сну, при сексуальних контактах, вагітності та фізичних навантаженнях.

Гіперпролактинемія може виникати при надмірному захопленні білковою їжею, а також застосуванні низки лікарських засобів (пероральних контрацептивів, антидепресантів, препаратів зниження артеріального тиску та інших.).

та наслідки

Підвищені рівні пролактину, що зберігаються протягом тривалого часу, загрожують організму дуже несприятливими наслідками. Тривала гіперпролактинемія збільшує ризик різних порушень, зумовлених зміною гормонального статусу організму.

Знижується сексуальний потяг, а апетит, навпаки, підвищується. У короткостроковій перспективі можуть розвинутись такі специфічні симптоми як галакторея (виділення молока або молозива, не пов’язане з грудним вигодовуванням), мастодинія та масталгія (нагрубання/збільшення та болючість молочних залоз) з подальшим розвитком дисгормональних захворювань молочної залози.

Неминучим наслідком дисбалансу гормонів є так звані, репродуктивні дисфункції: спочатку «критичні дні» стають надзвичайно болючими (дисменорея), а потім можуть зовсім припинитися, причому задовго до часу, призначеного жінці природою (аменорея).

Якщо навіть менструальні кровотечі регулярні, тривала гіперпролактинемія може призвести до того, що в період циклу не відбувається овуляції. А це, у свою чергу, стає на заваді тим, хто ще тільки хоче стати мамою.

Серед невтішних довгострокових прогнозів: ризик розвитку остеопорозу, ішемічної хвороби серця та навіть злоякісних новоутворень.

This post is also available in: Рус